KUBB

Kubb je stará společenská skandinávská hra, která si díky své jednoduchosti ale zároveň i akčnosti a strategičnosti získává velmi rychle příznivce ve všech koutech světa. Pochází už z doby Vikingů a její současné kořeny lze najít na ostrově Gotland, kde se každoročně koná Mistrovství světa.

"Kubb" znamená ve švédštině "kostka" resp. dřevěný špalek, kterých je ve hře celkem 10. Hru proti sobě hrají dva 1-6 členné týmy, přičemž počet hráčů v každém týmu se může lišit. Hráči se dřevěnými kolíky snaží posrážet všechny obranné "kubby" soupeře a v okamžiku, kdy se jim to podaří, zbývá jako poslední sestřelit i krále, který rozděluje hrací kurt (8x5 metrů) na dvě poloviny. Pravidla jsou velice jednoduchá a nejlépe se učí přímo během hry. Než stihnete dohrát tu první "ukázkovou", tak už budete znát úplně všechno.

Kubb je vhodný jak pro děti tak i seniory. Ve Švédsku je natolik populární, že je nedílnou součástí každé rodinné sešlosti. Hra má spoustu strategických prvků a tím získává na atraktivitě. Vítěz hry není až do posledního okamžiku nikdy znám, kdykoliv se může karta obrátit. Ne nadarmo se mezi "kubbaři" praví: "Dokud stojí král, tak se hraje..!" 


Více o Kubbu se dozvíte ZDE

Video a fotky z účasti českých týmů na MS najdete ZDE